Tartımlı Paketleme


Paketleme makinalarında dolum kısmı doldurulan ürünün tipine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin toz tipindeki ürünlerde vidalı dolum kullanılırken bakliyat, toz şeker, kuruyemiş tipindeki ürünlerde kefeli sistemler kullanılarak dolum yapılır.

Bazı ürünlerde dolum miktarının hassasiyet oranı oldukça önem arz etmektedir. Ürün paket içerisine girmeden önce istenilen gram değerinde hazır hale getirilir.

Makinenin üst kısmında bulunan haznede ürün miktarı kontrol edilir. Hazne içerisinde ürünün azalması durumunda helezon veya elevator ile hazne doldurulur.

Dolum kısmında makine kapasitesine göre kefe sayısı değişiklik gösterir. Hazne içerisindeki ürün konveyör üzerine düşer daha sonrasında ürün konveyör üzerinde ilerler. Kefelere ürün dolmaya başlar ve istenilen grama ulaşınca bu işlem sona erer. Burada önemli olan konveyörlerin hızının ve çalışma süresinin doğru ayarlanabilmesidir.

Kefeler içerisindeki ürün ağırlığı Loadcellerden gelen bilgi ile ayarlanmaktadır. LS PLC lerde XGF-LD02A modülü sayesinde Loadcellerden gelen bilgi istenilen hassasiyet ve oranda kontrol edilebilmektedir.

Paketleme makinalarında ürün boyu ayarlamak ve doğru noktadan kesim yapılabilmesi için fotosel (Datalogic) kullanılmaktadır. Benek noktası ürünün fire vermesine izin vermeksizin programsal olarak ayarlanabilmektedir. Saydam veya ürün kesim noktası önemli olmayan ambalajlarda fotosel devredışı bırakılarak ürün boyunu doğru kısımdan kesilmesi yazılımsal olarak sağlanabilmektedir.

Bir paketleme makinesi yalnızca tek tip ürün paketlemek için yapılmamıştır. Bu makinalar ile birçok farklı tipte ürün paketlenebilir. Bu sebeple her ürün değişiminde makine çalışma ayarları operatörü yormayacak şekilde olması gerekir. Buna çözüm olarak LS HMI modellerinde kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilmesi için kullanışlı bir reçete sistemi uygulanmaktadır. 

Kullanılan Ürünler;

  • Standart Seri PLC, Digital Input-Output
  • LS Electric - iG5A, M100 inverter
  • Enkoder
  • Datalogic Sensör
  • PID kontrolü ile Isıtma (PLC dahili PID kontrolü veya haberleşmeli Isı kontrol cihazı)

ÜRÜN SEÇİMİ

Arama yaparken; sırasıyla marka, grup, seri ve alt seri seçiniz. Alt seri yok ise seçmeden devam edebilirsiniz.