Streç Makinası


Streç Makinası, manuel olarak palet besleme yapılması ile başlayan proseste seçime bağlı olarak tek yönlü sarım veya çift yönlü kontrol sarım modlarında çalışmaktadır. Zaman, streç gerginliği, konum kontrolü, üst baskı kontrolü ve sarım miktarı kontrollerinin senkron bir şekilde çalışması sonucunda uygulanan reçetenin tamamlanması ile son bulan bir prosestir.

 

A. Tabla sistemi

iG5A modeli kullanılan invertör sayesinde operatör tarafından ayarlanabilir rpm ile tabla sistemi kontrolü yapılmaktadır. Manuel olarak palet besleme sonrasında HMI üzerinden istenilen çalışma prosesine uygun ayarların yapması ile sensörlerden alınan bilgi ve yazılım komutlarına göre tabla sistemi reçeteye uygun adımlarda çalışmaktadır.

B. Vagon ve Streç Sistemi

Vagon bir zincir yardımı ile sensör kontrolünde yukarı-aşağı çalışan bir sistemdir. Vagon üzerinde bulunan streç sisteminde, patansiyometreden alınan bilgi ile gerginlik kontrolü yapılarak tabla üzerinde bulunan palete sarım işlemini yapmaktadır. IG5A modeli kullanılan invertör sayesinde motorun rpm kontrolü HMI kullanılarak operatör tarafından ayarlanabilmektedir. Limit sensörleri ve switchlerden alınan bilgiler ile güvenli çalışma aralığı oluşturulmaktadır

C.Üst Baskı Sistemi

Sistemin home(anasayfa) işlemi yapılması sonrasında program adım kontrolleri başlar. Çalışma modu ve ayarlarının yapılması sonrasında sistemde üst baskının çalışıp çalışmayacağı belirlenir. Üst baskı tabla üzerinde bulunan palete zaman ve valf kontolünde baskı yaparak sarımın doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır

D.Yazılım

PLC yazılımı tercihe bağlı LD veya IEC standartlarına uygun ST, SFC, LD dillerinde yazılabilirken açık, anlaşılabilir ve müdahale edilebilir bir yazılım sunmaktadır. Aynı zamanda HMI’da müşteriye özel tasarım ile birlikte anlaşılması kolay ve kontrol edilebilir bir arayüz sunmaktadır.

E. Otomatik ve Manuel Kontrol

HMI üzerinden yapılabilecek seçim ile sistem manuel veya otomatik kontrol ile çalıştırılma imkânı sunmaktadır. Otomatik çalışma modunda reçeteli çalışma imkanı sunulmaktadır.

Kullanılan Ürünler

  • Opertaör Paneli; LS Electiric - eXP-40TTE
  • İnvertör; LS Electric - iG5A
  • PLC: LS Electric - XBC-DR20E
  • MODÜL: LS Electric - XBO-AD02A

ÜRÜN SEÇİMİ

Arama yaparken; sırasıyla marka, grup, seri ve alt seri seçiniz. Alt seri yok ise seçmeden devam edebilirsiniz.