Talaşlı İmalat Makinaları


Endüstriyel alanda en çok kullanılan makinelerdir. En kısa ifadesiyle mekanik işleme gerektiren bir çalışmayı bilgisayardan gelen komutlara göre otomatik olarak yapan makinelere CNC makineleri denir. Endüstriyel alanda kullanımı başlandığından itibaren sektörlere yön vermiş kendisi ile beraber onu satın alan müşterilerini de geliştirmiştir.

Cnc ve Motion kontrol iki farklı endüstriyel üründür. Bu ürünlerin her birin tek başlarına avantajları ve dezavantajları vardır. Bundan dolayı iki ürün birleştirilerek en iyi sonucu almak planlanmıştır. Cnc kontrolcüler G-code diye adlandırlan kodları temel alarak çalışmaktadır. Yaptıracağınız işi G-code kuralları ve yapısına göre şekillendirmeniz gerekmektedir. Bu iş zor ve karmaşık bir iştir fakat son zamanlarda gelişen CAM yazılımları bu yükü büyük ölçüde azaltmakta müşterisine zaman ve hız kazandırmaktadır.

Motion kontrol ile daha flexible yapısı ile ve tam kontrol olması kurallara G-code kadar bağlı olmamasından ötürü devamlı işlerde büyük rahatlıklar sağlamaktadır. Ama bu yapı öğrenmesi uzun sürmesi ve hızlı bir çözüm olmadığından dolayı endüstriyel anlamda fazla tercih edilmez.

Bu iki platformun birleştiği durumda birbirlerinin dezavantajlarını sönümleyerek daha profesyonel çözümler sağlamaktadır. Cnc ler genelde özelleştirmesi az sabit yapıya sahiple fakat motion-cnc tarafı tam tersi olarak tamamen özelleştirmelere açıktır. Kullanmak istediğiniz tuşları ekleyerek ömrünüzde hiç dokunmayacağınız tuşları silebilir ve daha rahat tuş karmaşası yaşatmayan bir kullanım sunar. G-code ile birlikte çalışıp müşteri tarafından aktarılan kodlar işlenirken bir taraftan motion hareketlerle sistem desteklenir.

İlk olarak operatörden alınan g-code usb ile kontrolör tarafından içeri alınır.

Alınan kodlar çalışamaya hazır olarak operatörün start vermesini bekler.

Start verildiğinde kodlara göre makine çalışmaya başlar.

Çalışma anında herhangi bir zamanda operatör çalışmayı duraklatıp önceden programlanmış olan motion hareketi çalıştırabilir.

 

Yazılım Avantajları

  • Yüksek hızda kapalı çevrim hız senkronizasyonu
  • 32 Adet G-Code ve M, S, T code desteği
  • Dahili PLC OPEN (part 1,2,3,4) kütüphanesi ve daha yüzlerce hazır fonksiyon yapısı
  • Kullanıcı dostu ve opsiyonel arayüz tasarımı
  • Usb üzerinden hızlı ve güvenilir kod aktarımı
  • İstediğiniz programı yazabileceğiniz ladder, st programlama yapısı.

Kullanılan Ürünler

  • XMC Motion – CNC Kontrol
  • eXP serisi 7 inch operatör paneli
  • Analog-Hızlı sayıcı

ÜRÜN SEÇİMİ

Arama yaparken; sırasıyla marka, grup, seri ve alt seri seçiniz. Alt seri yok ise seçmeden devam edebilirsiniz.