Sterilazasyon ve Pastörizasyon Sistemleri


Bir kazan ve dayanımı yüksek bir kapaktan oluşan bu sistemde yüksek sıcaklık ve basınç oluşturularak bu şartlar altında buhar yöntemiyle sterilizasyon işlemi gerçekleştirilir.

Yükleme sistemi

Ürünlerin makinaya yükleme işlemi manuel olarak yapılmaktadır. Yükleme işlemi sonrasında kontroller operatör tarafından HMI dan yapmaktadır.

Sterilizasyon Sistemi

Otoklavda esas olan, buharla doymuş bir ortamda ve 100°C’den yüksek ısı ile sterilizasyondur. Bu şartlarda bozulmayacak olan madde ve aletler kazanın içindeki ızgaranın üzerine konulur ve kapak sıkıca kapatılır. Su kaynamaya başlayınca, ortaya çıkan ilk buhar, otoklavın vanasından dışarı atılır (vakumlama) ve böylece kazanın içindeki hava boşaltılmış olur. Su buharının içindeki havanın vakumlanmasının amacı ise, içinde hava olan su buharının ısıyı her yere eşit olarak dağıtamamasından dolayıdır. Hava bitip saf buhar çıkmaya başlayınca vana kapatılır. Kazandaki buhar basıncı gittikçe yükselir. Buhar, yüksek bir sıcaklığa çıkarılır, yaklaşık olarak 120°C ısı elde edilerek, bütün mikropların ölmesi sağlanır. Bu çeşit sterilizasyon yöntemiyle mikropsuzlaştırma işlemi tamamlanmış olur.

Yazılım

Analog olarak alınan sıcaklık, nem ve basınç verileri ve uygulama süresi gibi kritik değerleri   kontrol ederek uygun şartlar sağlanması ile birlikte vakumlu veya vakumsuz olarak çalışma prosesine uygun çalışma imkanı sunmaktadır. Manuel yükleme dışında tüm işlemlerde HMI kontrolü sunulmaktadır.

PLC yazılımı tercihe bağlı LD veya IEC standartlarına uygun ST, SFC, LD dillerinde yazılabilirken açık, anlaşılabilir ve müdahale edilebilir bir yazılım sunmaktadır. Aynı zamanda HMI’da müşteriye özel tasarım ile birlikte anlaşılması kolay ve kontrol edilebilir bir arayüz sunmaktadır

Otomatik ve Manuel Kontrol

HMI üzerinden veya fiziksel olarak yapılabilecek seçim ile sistem manuel veya otomatik kontrol ile çalıştırılma imkânı sunmaktadır.

Kullanılan Ürünler

  • HMI: eXP-60TTA
  • PLC: LS XBC-DN32H
  • Digital Input: XBE-DC08A
  • Analog Input: XBF-AD04A
  • Analog Output: XBF-DC04A

 

 


ÜRÜN SEÇİMİ

Arama yaparken; sırasıyla marka, grup, seri ve alt seri seçiniz. Alt seri yok ise seçmeden devam edebilirsiniz.