Çikolata Kalıplama ve Kaplama


Mini Çikolata hattı, Kalıp besleme ile başlayan sistemin sensor kontrolleri ile kalıpların senkron bir şekilde dolum yapılması sonrasında konveyör ve pistonların yönlendirmesi sayesinde istifleme ünitesinde sıralı olarak dizilmesini sağlayan bir sistemdir. PLC’e yazılmış olan senaryoyu adım adım işleyerek senkron bir çalışma sunmaktadır. Kolay kullanım amacıyla tasarlanmış HMI üzerinden yapılabilen olan hız, gramaj ve süre ayarları sayesinde üretim verimliliği arttırılabilir.

 1. X ekseni: Makinenin krema dolum haznesinin sağa sola hareketini sağlar.
 2. X ekseni: Makinenin çikolata dolum haznesinin sağa sola hareketini sağlar.
 3. Y ekseni: Makinenin dolum haznesini aşağı yukarı hareket etmesini sağlar.
 4. Konveyör: Kalıpların veya bant üzeri ürünlerin istiflemeye iletimini sağlar
 5. İstifleme Ünitesi: Dolumu yapılmış olan kalıpların istiflenmesini sağlar

 

Konveyör sistemi

iG5A modeli kullanılan inverter sayesinde operatör tarafından ayarlanabilir rpm ile konveyör sistemi kontrolü yapılmaktadır. Manuel kalıp besleme sonrasında sensörlerden alınan bilgi ile dolum haznesi hizasında konum kontrolü yapılmaktadır.

Dolum Sistemi

Doluma hazır kalıplar, operatörün HMI üzerinden seçmiş olduğu dolum çeşitlerine göre L7SA servo kontrolünde x ve y ekseninde çalışarak istenilen gramajda döküm, dolgu, kaplama gibi işlemler gerçekleşir. Proses birbirini takip eden adımlar ile seri üretime uygun programlanmıştır. Dolum sistemi görevini tamamlamasıyla beraber plc’den aldığı komut ile konveyör senkron olarak çalışmaya başlar.

İstifleme Ünitesi

Dolumu gerçekleşmiş olan kalıplar, sensor ve pistonlar kontrolünde sıralı şekilde istifleme bandına giriş yapar. İstifleme ünitesi içerisinde sıralı, katlı veya tek kat dizme işlemleri plc komutlarına göre çalıştırılabilmektedir.

Otomatik ve Manuel Kontrol

HMI üzerinden yapılabilecek seçim ile sistem manuel veya otomatik kontrol ile çalıştırılma imkânı sunmaktadır

Yazılım

PLC yazılımı tercihe bağlı LD veya IEC standartlarına uygun ST, SFC, LD dillerinde yazılabilirken açık, anlaşılabilir ve müdahale edilebilir bir yazılım sunmaktadır. Aynı zamanda operatör paneli de müşteriye özel tasarım ile birlikte anlaşılması kolay ve kontrol edilebilir bir arayüz sunmaktadır.

Kullanılan Ürünler

 • HMI: eXP-40TTA
 • X ekseni: LS L7SA
 • Y ekseni: LS L7SA
 • Inverter: LS IG5A
 • PLC: LS XEM-DN32HP
 • Digital Input: XBE-DC32A
 • Digital Output: XBE-TN32A

ÜRÜN SEÇİMİ

Arama yaparken; sırasıyla marka, grup, seri ve alt seri seçiniz. Alt seri yok ise seçmeden devam edebilirsiniz.