Enerji Üretim Tesis Otomasyonu


Günümüzde enerji tüketimini kontrol etmek en önemli öncelik haline gelmiştir. Enerji Otomasyonun temel amacı, mevcut enerjiyi verimli bir şekilde kullanmak, riskleri ve kayıpları en aza indirmektedir. Temelde enerji otomasyonu; Enerji tüketim noktalarını tespit ederek enerji tasarrufu yapar, enerji maliyeti hesaplaması, enerji sürekliliği sağlar ve raporlar. Olabilecek arızaları tespit edip anında müdahale durumu sağlar.

3 temel kısımdan oluşur genellikle;

  1. Kontrol ve kumanda sistemi
  2. Komut gönderme ve izleme sistemi
  3. Saha kontrol ekipmanları

Avantajları;

Enerji otomasyonu ile mevcut enerjinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak, can ve mal güvenliğine yönelik riskleri ortadan kaldırmak mümkündür. Enerji parametrelerinin sürekli izlenmesi nedeniyle enerji tüketimi kontrol edilir. Sistemden tüm cihazlar izlendiğinden dolayı olası bir arızada zaman kaybetmeden müdahale imkânı vermektedir.

Günümüzdeki SCADA sistemleri;

  • Kullanım kolaylığı
  • İletişim kolaylığı
  • Yüksek verimlilik
  • Düşük maliyet
  • Diğer veri tabanı uygulamaları ile entegrasyonu

SCADA sistem yazılımları kendi bünyelerinde bulunan yazılımları kullanarak alarm, olay, trend, grafiklerle birlikte hareket, boyutlandırma, doldurup boşaltma, yanıp sönme gibi operatörlerin dikkatini çekip kullanım kolaylığı sunabilecek özellikler içerir.

SCADA sisteminin uyulama alanları;

Günümüzde SCADA çok geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bölgesel ve yerel tesislerin çoğunda yer almaktadır. En önemlisi ise SCADA sistemine ilave olarak Enerji Yönetim Sistemleri (EMS) ve Dağıtım Yönetim Sistemleri (DMS) gibi sistemler oluşturulur. Kullanım alanları ise çoğu endüstri ve otomasyon alanlarıdır.


ÜRÜN SEÇİMİ

Arama yaparken; sırasıyla marka, grup, seri ve alt seri seçiniz. Alt seri yok ise seçmeden devam edebilirsiniz.