Haberler & Duyurular

PLC Nedir?

PLC'in erken tarihi, kontrol için kumanda devrelerinin kullanıldığı 1960'lı yıllara dayanır. O yıllarda kontrol panoları birçok röle, bağlantı blokları ve kablo öbekleri içeren odalardan oluşmaktaydı. Bu yapı, kontrol mekanizmasının geliştirilmesine imkan vermemekle birlikte, hata ayıklamayı da mümkün kılmıyordu. PLC, işte bu panolardaki karmaşıklığı gidermek amacıyla ortaya çıktı. Endüstride farklı sektörlerde kendine yer bulan PLC, makina otomasyonunda favori haline geldi.

Hareket Kontrolcü

Yüksek hız, çok eksenli veya matematiksel işlemlerin yoğun olduğu CNC gibi uygulamara PLC' lerin cevap verememesi sonucu hareket kontrolcüler (motion controller) ortaya çıktı. Eğer uygulama, basit hareket profiline veya çok sayıda giriş çıkış kontrolüne ihtiyaç duyarsa PLC; eğer uygulama yüksek hız, çok eksen, interpolasyon, matematiksel işlemler ve çoklu görevlere (multi-tasking) ihtiyaç duyuyorsa hareket kontrolcü mantıklı seçim olur. Çünkü hareket kontrolcüler için giriş çıkış kontrolleri ikinci plandadır.

Bazı üreticiler PLC yanında hareket kontrol profillerini opsiyon olarak sunar. Birçok durumda bu PLC' ye ek modül takılarak gerçekleştirilir. Burada önemli bir noktanın üzerinde durmak gerekir; hareket kontrol profilleri, hareket kontrolcülere bırakılmalıdır. Günümüzde bağımsız (standalone) ve pc bazlı hareket kontrol (pc-based) sistemleri vardır.

LSIS'in 2017 yılında kullanıma sunduğu XMC-E32A bağımsız bir hareket kontrolcüdür. Temel komut olarak 6,25ns'lik yüksek hızlı program işleme özelliğini destekler. 32 eksen kontrol özelliğine sahiptir. IEC 61131-3 standardındaki LD (Ladder Diagram) ve ST (Structured Text) programlama dilleri ile uyumludur. EtherCAT protokolü ile güçlendirilen XMC-E32A, başka üreticilerin servo sürücülerini, IO modüllerini ve başka çevre bileşenlerini kontrol sistemine eklenmesine imkan verir. Böylelikle kullanıldığı sisteme esneklik kazandırır.

EtherCAT protokolü ile kapalı çevrim kontrol sistemi elde edilir. Sistemin beyni olan hareket kontrolcü ile sürücü, IO modülü gibi diğer bileşenler arasında mikro saniye mertebesinde bilgi alışverişi bulunur.

XMC-E32A ayrıca bir robot kontrolcüdür. Kartezyen, Delta, LineerDelta gibi robot uygulamalarında kullanılabilir. XG5000 yazılımı, PLC Ethernet, USB, Micro SDHC bellek ile programlama ve simülasyon için entegre bir altyapı sunar. Kontrolör aynı zamanda çeşitli hareket kontrol uygulamaları tipleri için G-Code ve CAM kontrolü gibi özel CNC özelliklerini de içerir.

 

LSIS – Hareket Kontrolcü – XMC-E32A Teknik Özellikleri

<< Tüm Haberler & Duyurular
ÜRÜN SEÇİMİ