Haberler & Duyurular

Lazer Markalama Nedir?

LAZER MARKALAMA NEDİR?

NASIL ÇALIŞIR?

Lazer Markalama, herhangi bir ürünü marka basımı, takip, kodlama, kişiselleştirme, güvenlik ve/veya kalite kontrol amacıyla kalıcı olarak işaretlemek için ​kullanılan bir yöntemdir.

İşlem sırasında yoğun ve hizalanmış bir lazer ışık demeti hedef yüzeye odaklanır. Lazer ışınının hedef yüzeyde hareketli aynalar aracılığıyla taratılması sağlanarak şekiller oluşturulur.

Lazer kaynağının karakteristiğine bağlı olarak, yüzlerce kilovatlık bir yoğunluğa anlık olarak ulaşılır ve yine anlık olarak yüzeyde değişiklik yaşanır.

Lazer Markalama herhangi bir boyama, maskeleme işlemi, çözücü/eritici veya asidik madde içermediği gibi; işaretleme yapılan alana temas ederek zamanla aşınan bir parça barındırmaz. Bu özellikler Lazer Markalamayı diğer işaretleme, markalama ve gravür teknolojilerinden ayırır. Lazer Markalama cihazlarında boya kartuşu ve iğne ucu gibi düzenli bakım ve değişim gerektiren elementler yoktur.

Pek çok gravür tekniğinin aksine, Lazer Markalama işleminin özünde malzeme kaybı yoktur. Lazer Markalama ile işaretlenen malzemenin renginde bir çarpıklaşma yaratılır ve bu sayede gözle görülür, silinmesi neredeyse imkânsız bir işaret eşyaya uygulanan minimal işlemlerle elde edilir.

Lazer Markalama teknolojisi herhangi bir boya, mürekkep, çözelti, asit veya herhangi diğer sarf malzemeleri kullanmaz. Çevresel etkisi düşüktür.

Çevreye duyarlı şirketlerce Lazer Markalama çözümlerinin bir yandan maliyet tasarrufu sağlarken diğer bir yandan da doğa dostu olduğu kabul görmüştür.

LAZER MARKALAMANIN AVANTAJLARI

Lazer markalama teknolojisinin yadsınamaz avantajları sayesinde üretimde tercih edilen seçenektir.

KALICI ve SAĞLAM

Yapılan markalama aşınmaz. Su, çözelti, yağ gibi sıvı temaslarına, sıcaklığa ve UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Taklit edilemez. Yapılan işaretleme alt katmanlara da işlediği için başkaları tarafından değiştirilmesi veya silinmesi imkansızdır.

UZUN SÜRELİ KONTRAST ve OKUNABİLİRLİK

Hem insanlar hem de cihazlar tarafından uzun süre okunabilirliğini korur.

TEMASSIZ, TEMİZ ve KURU

Hiçbir makine veya mürekkep vb. kimyasal teması yaşanmaz. Herhangi bir kuruma veya bekleme süresi gerektirmez.

HIZLI ve YÜKSEK VERİMLİLİKTE

Saniyede 1000 karaktere kadar çıkabilen işaretleme hızı ile hat çalışırken veya sabitken işaretleme imkânı.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK, YÜKSEK KALİTE

Grafikler, logolar veya yazı karakterleri için 600 DPI yüksek çözünürlük.

ESNEK

Sabit, değişken veya dinamik yazı, vektörel ve bitmap grafikler, 1B ve 2B barkodlar.

GÜVENİLİR ve ÇEVRE DOSTU

Boyasız, mürekkepsiz, asitsiz, çözeltisiz ve kimyasalsız, atık veya bekleme süresi olmadan harika enerji verimliliği.

DATALOGIC - LAZER MARKALAMA MODELLERİ

AREX 400

AREX400 ailesi, fiber lazer teknolojisini kullanan lazer markalama cihazlarının en üst seviyesidir. Endüstriyel Parça İşaretleme başlıca kullanım alanlarındandır.

AREX400’ün özellikleri arasında, IP64 çevresel dayanıklılık (lazer başlığında), yerel haberleşme protokolleri, sessiz çalışma modu ve Güvenli Laser Kapama (Safe Laser Off) mevcuttur.

Yenilikçi özellikleriyle de ön plana çıkan Lighter Marvis Software Suite aracılığı ile kontrol edilir. AREX400 serisinin barındırdığı farklı konfigürasyon ve güç seçenekleri ile neredeyse her uygulama için uygun bir cihaz bulmak mümkündür.

UNIQ™

UniQ™ markalama cihazı, Fiber Lazer Markalamaya devrimsel ve yenilikçi bir yaklaşımdır.

UniQ™ fiber lazer markalama cihazı, yüksek performansın yenilikçi ultra-kompakt gövde ile mükemmel birleşimidir. Kısıtlı veya çok haraketli alanlara çözüm olarak tasarlanmıştır. 

İleri teknoloji iç tasarımı sayesinde UniQ™ herhangi bir dış kabine, kontrolcüye veya güç kaynağına ihtiyaç duymaz, Fiber kablo kullanmadığı için, kablo boyu veya bükülme limiti gibi kısıtlamaların hiçbirini barındırmaz.

Zorlu fabrika koşulları ve endüstriyel uygulamalarda dahi IP54 seviyesinde maksimum korumayı garanti eder. UniQ™ lazer markalama cihazı Datalogic’ in güçlü, hızlı ve kullanımı kolay Lighter Suite programıyla entegre çalışır ve tüm yeni nesil Datalogic I/O ara yüzleriyle tamamen kusursuzdur.

VLASE SERİSİ: IR, GREEN, UV

VLASE Serisi YVO4 Katı-hal (Solid-state) Lazer kaynaklarının; kurulumu kolay bütünleşik “ONE.RACK” kontrolcüleri ile birleştirilmiş halidir. Bu sayede gerek makine üreticilerine gerek sistem entegratörlerine, gerekse son kullanıcılara, üç ana lazer markalama teknolojisi içinde aynı I/O arayüz, kontrolcü ve dizayn ile hitap eder. Yüksek performansa sahip bütünleşik kontrolcü sayesinde kullanımı kolay bağımsız bir cihaz olarak kullanılabilmenin yanında daha karmaşık master-slave sistemlerde sorunsuz çalışır.

ULYXE

Ulyxe serisi hem bağımsız cihaz uygulamalarında hem de endüstriyel üretim bantlarında kullanılabilecek ideal bir lazer markalama çözümüdür.

Ulyxe, içerisinde bulunan 6.5W gücündeki Diyot-pompalı katı-hal lazer (DPSSL) ve yenilikçi tasarımı sayesinde uygun maliyetliyle de öne çıkan bir lazer markalamadır. Özellikle plastik ve metaller üzerinde yapılacak işaretlemelerde fiyat-performans verimliliğiyle öne çıkan Ulyxe, lazer markalama sistemlerinde öne çıkan bir seçenektir.

EOX SERIES

EOX serisi, CO2 Lazer Markalama ailesine dahildir. Lazer kodlama ve markalama uygulamalarına yönelik tasarlanmıştır. EOX serisi, kâğıt, karton, ahşap, plastik, boyalı veya kaplanmış metaller ve diğer pek çok organik hammadde gibi çok çeşitliliğe sahip uygulamalarda yüksek kaliteli ve kalıcı işaretlemeler yaparak etkili sonuçlar verir. Yüksek kalitedeki lazer ışını kaynağını, ileri seviye kullanıma uygun kontrolcü ünitesi ile bir araya getirmeyi başaran EOX serisi, hatasız yapılması gereken endüstriyel takip sistemlerinin yanı sıra markalama ve kodlama uygulamalarında da kullanıma uygundur.

Em Embedded Marking Controller (EMC) platformu üzerine kurulu EOX, “bağımsız cihaz” veya “Master-Slave” kontrol konfigürasyonları içerisinde esnek bir biçimde eksen kontrolü sağlarken, “on-the-fly” markalama (MOF) için özel fotosel / enkoder bağlantı noktaları sağlar.

<< Tüm Haberler & Duyurular
ÜRÜN SEÇİMİ